Anasayfa / Diziler / Hangi İsimde Bir Ağaç Vardır Sincap Çıkaz Kartal Kalmaz KArga Konma Maymun Tırmanmaz

Hangi İsimde Bir Ağaç Vardır Sincap Çıkaz Kartal Kalmaz KArga Konma Maymun Tırmanmaz

Hangi İsimde Bir Ağaç Vardır ?
Sincap Çıkmaz
Kartal Kalmaz
Karga Konma
 Maymun Tırmanmaz doğru cevap
ropikal etki yaratmak, sonbaharda çok gösterişli çiçeklerini görmek ve yıl boyunca ilgi çekecek bir ağaç arıyorsanız cevabı  Maymun Çıkamaz “Chorisia speciosa” dır.
Chorisia’lar (sinonim=ceiba), Güney Amerika’da bulunan, yaprak döken,  5 ağaç türüdür. Ortak özellikleri dikenli ve şişkin gövdeleridir. Tropikal ağaçların ipek-pamuklu iplik Bombacaceae ailesine aittirler. Bu ağaçlara,“Kapok ağacı” da denilmektedir.

Maymun Çıkamaz Ağacının vatanı, Brezilya ve Arjantin’dir. Ağacın gövdesi gül gövdesinde olduğu gibi, dikenlerle kaplıdır. Yaprakları el parmakları gibi 4-7 bölmelidir, yaprak sapları uzundur. Tohumlarını saran kılıf, ipeksi bir yapıya sahiptir. Çiçek taçları (tohumları saran kılıf), Brezilya’da iplik yapılarak, döşemecilikte kullanılmaktadır. Bu nedenle İngilizce’de ağaca Silk Floss “Ham İpek Ağacı” denilmektedir. Sonbaharda, çok alımlı, Çin Gülü benzeri çiçekler açar. Çiçekler önce gül pembesi renktedir, sonra somona dönüşür, çiçek boğazları, sarı veya beyazdır. Çiçeklenmeden sonra, armut şeklinde, önce yeşil sonra kahverengi kılıf ile sarılı tohumlar oluşur, bunlardan yukarıda belirtildiği gibi bir çeşit ipeksi iplik yapılır.

Maymun Çıkamaz Ağaçları, 15 metre yüksekliğe kadar boylanabilirler, güzel bir taç oluştururlar. Kısa süreli -6ºC derece dona dayanıklıdır, bu nedenle ülkemizde, Güney Ege ve Akdeniz Sahil Kuşağında peyzaj çalışmalarında, rahatlıkla kullanılabilirler. Ülkemizde büyük örnekleri Antalya Otogarında görülebilir.

Chorisia speciosa, geçirgen, humuslu toprakları ve tam güneş gören yerleri tercih eder. Gövdesinin dikenlerle kaplı olmasına rağmen, gövde renginin yeşil olması ve ilginç dikenleri yanında son derece alımlı çiçekleri nedeni ile peyzajda, soliter, grup olarak veya yol kenarı ağacı olarak kullanılmaktadır.

Birde Buna Bak

halka-dizisi-oyuncusu-kimdir

Halka Dizisindeki Bahar Kimdir.?

Hazal Subaşı, Halka dizisi oyuncu kadrosunun içinde Bahar karakteri ile iç oldu. Peki, bu karakterin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir